Ovládání počítače bez zraku

V jednom z mých předchozích článků jsem vám psala o tom, jak mi pomáhá počítač. Už tedy víte, že bez počítače a vůbec bez techniky bych mnoho věcí zvládala velmi složitě, technika nám spoustu věcí ulehčuje. Dnes bych se chtěla zaměřit na to, jak se dá bez zraku počítač ovládat. I když byste se asi divili, ovládání počítače není pro mě jako pro nevidom tak složité, jak by se vám mohlo zdát. Jsou ale některá úskalí, se kterými si na počítači neporadím.

Jak už jsem psala, používám běžný počítač, stejný jako ten, co máte doma na stole. Mám k němu klasickou klávesnici. Na ní jsem se učila psát někdy na druhém stupni základní školy, kde jsme měli povinný předmět psaní na stroji. Tam jsme se učili se na klávesnici orientovat a psát správným prstokladem bez toho, abychom na ni museli vidět. Není tedy pro mě problém na klávesnici psát texty, protože díky tomuto předmětu písmenka nehledám, ale přesně vím, kam ťuknout, abych to správné písmeno napsala. V počítači je nainstalován speciální program, který se spustí hned po zapnutí počítače. Tento program se označuje jako screenreader a už z názvu vyplývá, že mi čte obsah obrazovky. Čtení je pomocí hlasu, počítač mi tedy vše říká. Není to ale tak, že najednou přečte celou obrazovku, ale čte mi pouze věci, na které se na obrazovce přesunu, tak se třeba ihned dozvím, na kterou e-mailovou zprávu jsem najela šipkou, nebo na kterém odkazu na internetu se momentálně nacházím. Pomocí různých speciálních kombinací kláves mi například přečte najednou i celý textový dokument nebo článek na internetu. Text si také mohu číst po řádcích, slovech nebo písmenech podle toho, jak to právě v danou chvíli potřebuji. Tento program ale není schopen přečíst úplně všechno. Vůbec si neporadí s grafikou, takže čte opravdu jen texty. Musím se tak obejít bez fotek nebo obrázků. Dnes mnoho lidí dává např. na Facebook fotky, kde vyfotí nějaký leták, recept nebo knihu a já pak z takové fotky vůbec nemohu vyčíst, o co se jedná. A to je někdy škoda. Problém je i při čtení mnoha webových stránek, které jsou tvořeny graficky a texty jsou vloženy pomocí obrázků nebo různých animací. Také si sama neopíšu kód z obrázku, což bývá velmi často na různých stránkách v rámci ověření při registraci atd. Také je spousta počítačových programů, kde se jako nevidomá nemohu zorientovat, kvůli špatnému grafickému zpracování mi třeba počítač řekne, že jsem v nějaké nabídce, ale jednotlivé položky nabídky už program není schopen přečíst. Takovým stránkám a programům se říká, že jsou pro nás nevidomé nepřístupné – non blind friendly. Dnes už se naštěstí o přístupnosti stránek a programů dost mluví a některé společnosti, jako je např. společnost Seznam, některé knihovny a úřady už spolupracují s programátory, kteří ví, jak udělat stránky pro nás přístupné. Ale stále je bohužel velké procento programátorů, kteří se kvůli pár nevidomým nebudou s přístupností obtěžovat. Pokud by vás tato problematika zajímala, určitě se podívejte na stránky projektu Blind Friendly Web, kde se o přístupnosti stránek pro zrakově postižené dozvíte úplně vše.

Už víte, že počítač se mnou mluví, a nyní k tomu, jak počítač ovládám. Při práci s počítačem nemohu používat myš, protože práce s myší bez zraku je hodně složitá, a navíc většina práce se na počítači dá zvládnout i s pomocí klávesnice. Po dokumentech, internetu a vlastně všude v počítači se dá pohybovat pomocí klávesnice. Naštěstí i systém Windows na nás nevidomé v něčem pamatoval a ovládání pomocí klávesnice nám umožňuje. Největším pomocníkem je klávesa Tabulátor, také šipky a klávesy Ctrl a Alt. Schválně si zkuste někdy na internetu najít stránku a místo myší se na ní pohybovat klávesou Tab. Zjistíte, že se posunujete po jednotlivých odkazech, postupným stiskem klávesy Tab si tak celou stránku můžete projít, aniž byste použili myš. Někdy je to ale zdlouhavé, naštěstí však pro nás tvůrci našich mluvicích screenreaderů vymysleli různé klávesové zkratky, které nám pohyb na internetu a ovládání počítače mohou ulehčovat. Jistě, že jsou opět programy, kde můžu mačkat všechny klávesy jako blázen a nic se dít nebude a k ovládání je třeba opravdu použít myš, těm se však snažím vyhýbat, protože práce s myší přes screenreader je složitější. Ale to, co na počítači dělat potřebuji, vždy nějak zvládnu a počítač beru jako fajn parťáka.

 

 

Pokud vás můj článek zaujal, budu ráda, když se připojíte na facebookový profil této stránky.

A jestli si chcete prožít míchání osobní vůně na míru nebo kraniosakrální terapii cestou hluboké relaxace, kterým se věnuji, neváhejte mě kontaktovat.