O knížkách a pravopisu :-)

V jednom ze svých minulých článků jsem psala o braillovu písmu a dnes něco málo o tom, jak a jestli vůbec čtu knížky a mimo jiné se dočtete, proč bojuji s pravopisem a proč je právě pravopis moje noční můra. 🙂

Po pravdě řečeno je čtení knih jedním z nejčastějších koníčků nevidomých. Ač by se to třeba nemuselo zdát, knihy jsou pro nás celkem dobře dostupné, můžeme je číst různými způsoby, proto není divu, že i já jsem knihomol a týdně minimálně dvě až tři tituly přečtu. Čtu totiž kdykoli mám čas – doma, v autobuse, před spaním….

Když jsem chodila do školy, četla jsem především knihy v braillově písmu. Ve škole byla knihovna, kde jsme si je mohly půjčovat a když jsem již všechny knížky ze školní knihovny přečetla, začala jsem si půjčovat knihy v knihovně pro nevidomé v Praze. Jak už jsem psala, knihy v braillově písmu jsou opravdu velké, měly běžně tři až čtyři svazky, proto vždy, když mi přišel balík z knihami z Prahy, byly to veliké balíky vážící několik kilo a v nich třeba jen jedna nebo dvě knížky.

A protože moje potřeba číst byla veliká a po pravdě řečeno, nabídka knih v bodovém písmu nikdy nebyla a ani dnes není příliš rozsáhlá, přešla jsem na poslech tzv. Zvukových knih. Jsou to kompletně načtené knihy, které se dříve načítaly na pásky, později na magnetofonové kazety a cd. Knihy se načítaly také v pražské knihovně, kde vznikla tzv. Zvuková knihovna, která měla své pobočky v mnoha městech republiky, samozřejmě i tady v Brně. Jak jsem zmínila, knížky jsou namlouvané v plném znění, nosila jsem si tedy domů místo obrovských zásilek bodových knih tašku plnou kazet – každá kniha jich totiž měla několik, některé knihy měly i dvacet kazet. Dnes už se knihy načítají do formátu mp3, čtenář tedy přijde do knihovny s flash diskem a na ten mu knihovnice knihy nakopíruje. Já si ale knihy už stahuji do počítače přímo z knihovny z pohodlí domova a do knihovny nechodím.

Od té doby, co mám svůj počítač, což je asi od roku 1997, ale nejvíce čtu knihy, které se naskenují pomocí skeneru přímo do počítače. Speciální program umí z naskenované stránky rozpoznat text, a tak si mohu přečíst jakoukoli knihu si vyberu. Je s tím ale práce, protože každou stránku musím oskenovat, poté nechat projet programem, takže si umíte představit, že když má knížka třeba 300 stran, je to docela zdlouhavý proces. Ale výhodou je, že nejsem limitovaná tím, co se nabízí v knihovnách, ale mohu si koupit jakoukoli běžnou knihu. Také existuje speciální digitální knihovna, kam lidé naskenované knížky posílají a dnes už do ní dodává knihy i mnoho vydavatelství, najdu tam tedy velkou nabídku i nejnovějších titulů. A čtu samozřejmě i eknihy, kterých je dnes na trhu velké množství. Knihy mi čte počítač hlasem, takže je vlastně zase poslouchám. Díky novým možnostem si je mohu nahrát i do svého mobilního telefonu a číst tak opravdu všude.

A co tedy ráda čtu? Mám ráda knihy o bylinkách, aromaterapii, o seberozvoji, ale nepohrdnu ani dobrým thrylerem nebo detektivkou. Protože čtu hodně, rozsah toho, co mě baví, je skutečně velký.

A abych nezapomněla, ještě k tomu mému boji s pravopisem. Když jsem ještě četla knihy v bodovém písmu,, měla jsem písmenka pod prsty a když jsem si nemohla uvědomit, zda se ve slově píše s nebo z, představila jsem si, jak slovo v knížce vypadalo. Jenže knihy ze zvukové knihovny a i ty v počítači už jen poslouchám, tím pádem spoustu věcí nedokážu zachytit a když pak něco íši, hodně bojuji s tím, abych slovo napsala správně. Ale doufám, že mi to odpustíte a i tak si moje články rádi přečtete. 🙂

 

 

Pokud vás můj článek zaujal, budu ráda, když se připojíte na facebookový profil této stránky.

A jestli si chcete prožít míchání osobní vůně na míru nebo kraniosakrální terapii cestou hluboké relaxace, kterým se věnuji, neváhejte mě kontaktovat.