Nevidomí a Braillovo písmo

Dnes bych se ráda věnovala Braillovu písmu, kterým my nevidomí píšeme. Nebudu zde rozebírat historii, ale popíši vám, jak se toto písmo učí děti ve škole a také jak je pro nás důležité.

Stejně jako vidící děti jsem se i já v první třídě učila psát. Braillovo písmo je speciální abeceda pro nás nevidomé, která je založena na principu šesti bodů. Body jsou uspořádány tak, jako šestka na hrací kostce, dva sloupečky po třech bodech. Každý znak se skládá z různé kombinace těchto bodů, Některá písmena jsou tvořena třeba jen jedním bodem, jiná více body. Záleží na počtu a postavení jednotlivých bodů, podle toho můžeme hmatem písmenka rozpoznávat. Ze začátku se děti učí, jak body vypadají a jak se mohou kombinovat a postupně se učí jednotlivá písmenka. Aby se je děti naučily nejen číst, ale i psát, používají učitelé písanky – nejsou to samozřejmě takové písanky, jako máte běžně ve škole. Jsou to buď plastové nebo dřevěné podložky, které jsou opatřeny dírkami, do dírek se zastrkují kolíčky, které představují jednotlivé body. A tak, místo abychom psali písmenka tužkou, musíme do dírek na řádku správně zastrkat kolíčky tak, abychom písmenka vytvořili.

Když se děti naučí písmenka psát na písankách, začnou se postupně učit psát na Pichtově psacím stroji. Pamatuju si jako dnes, jak jsem se strašně tišila, kdy už budu konečně na „pichťáku“ psát. Jistě si to taky pamatujete, jaké to bylo, když vám paní učitelka dovolila psát perem. 🙂 Pichtův stroj je celý z kovu a je tedy i hodně těžký. Na stroji je sedm klapek – šesti klapkami se píší body a sedmá je mezera. Když klapky stisknete, stroj na papír body vyrazí, takže jsou pro nás hmatné. Psaní na pichťáku je docela namáhavé, obzvlášť pro malé děti, protože aby se písmenko správně napsalo, je nutné vyvinout docela velkou sílu a hlavně při psaní téměř každého písmena potřebujete obě ruce, psaní na klasickém psacím stroji pro vidomé je tedy mnohem menší zátěž na ruce. Pichťák dělá taky pěkný rámus, když celá třída začala psát, paní učitelka musela přestat mluvit, protože přes stroje nebylo vůbec nic slyšet. Postupně se na stroji učíme písmena psát tak, abychom do konce první třídy dokázali psát nejen slova, ale i celé věty. Je to stejné, jako u vidících prvňáčků.

Písmenka se učíme nejen psát, ale i číst, používá se slabikář, kde jsou braillská písmena, slova, věty a pak i články. Aby děti čtení bavilo, je slabikář opatřený jednoduchými reliéfními obrázky, které si děti mohou prohlížet. Reliéfní obrázek vypadá asi jako vaše omalovánky, jsou to především obrysy, které jsou vytvořeny speciální technikou tak, aby se tyto čáry daly nahmatat.

Aby byla písmena pro nás rozpoznatelná, musí být o mnoho větší než písmena běžné abecedy. To, co vidomý může napsat nebo vytisknout na jednu stránku, zabírá v Braillově písmu asi dvě a půl strany. Navíc papír, na který se píše, je tvrdší a silnější než běžný papír. Proto knihy v bodovém písmu jsou opravdu veliké, tisknou se totiž na formát a4 nebo větší a kniha, která má v běžném písmu 100 stran, má v bodovém písmu dva až tři svazky.

V Braillově písmu se ale dá napsat opravdu vše, např. složité matematické vzorce, ale také třeba hudební noty – a to nemyslím jen jednoduché skladby, ale i koncertní skladby pro nástroje.

V současné počítačové době už hodně nevidomých bodové písmo nepoužívá, ale já si bez něj nedovedu představit život. Braillem si označuji třeba koření v kuchyni, čaje, éterické oleje pro aromaterapii a prostě vše, co potřebuji nějak umět rychle najít a rozpoznat. Také si nálepky v Braillově písmu lepím na knihy pro děti, abych věděla, co je na konkrétních obrázcích v knížce. Když si s dětmi čteme, nepotřebuji tak k sobě nikoho vidomého, abych si mohla s dětmi obrázky prohlížet. Prostě si jen přečtu popisek a jsem v obraze. Je to tedy pro mě neocenitelný pomocník.

 

Abecedu braillova písma si můžete prohlédnout zde:

http://pomucky.blindfriendly.cz/ceska-abeceda-braillova-pisma.html

 

Pokud vás můj článek zaujal, budu ráda, když se připojíte na facebookový profil této stránky.

A jestli si chcete prožít míchání osobní vůně na míru nebo kraniosakrální terapii cestou hluboké relaxace, kterým se věnuji, neváhejte mě kontaktovat.