Kraniosakrální terapie cestou hluboké relaxace

O Terapii

Kraniosakrální terapie cestou hluboké relaxace je velmi jemná, ale zároveň hluboká technika,  Při níž dochází k harmonizaci všech úrovní těla, fyzické, emoční, mentální a duševní. Tělo se dostává do hluboké relaxace, díky tomu můžeme tzv. „vypnout hlavu“, uvolnit se a tělo tak může začít postupně s vlastní regenerací. Ve stavu hlubokého uvolnění se tělo vrací ke své přirozenosti – přirozeností člověka je být zdravý a v psychické i fyzické pohodě. Terapii si řídí tělo klienta samo, tělo zažívá stav jako při meditaci, díky tomu se zcela zklidníte a budete vnímat jen sebe.

Během terapie postupně dochází k rozpouštění blokád, uvolnění negativních emocí, které máme uloženy v těle, uvolňuje se napětí ze starých vzpomínek a traumat. Metoda tak nabízí tělesné a duševní uvolnění, což pomáhá zbavit se negativních zkušeností, které se v těle uložily v důsledku úrazu, nemoci, duševního vypětí.

Terapie pomáhá organismu se přirozeně detoxikovat, díky tomu posiluje i imunitu.

Na jakém principu terapie funguje?

Kraniosakrální terapie vznikla v první polovině 20. století. Vychází z klasické osteopatie. Zakladatelem byl lékař William G. Sutherland (1873-1954). Bylo zjištěno, že mezi lebkou (cranium) a křížovou kostí (os sacrum) proudí mozkomýšní mok, který chrání, omývá, vyživuje a detoxikuje mozek, míchu a nervové dráhy. Proudění mozkomíšního moku má pravidelné intervaly, pulzy. Při proudění vzniká jemná vibrace, která se šíří do celého těla, do všech orgánů a buněk. Toto proudění se nazývá kraniosakrální rytmus. Někdy se mu říká dech života a to proto, že tento rytmus je patrný již u zárodku v těle matky, je to první pohyb v těle, ještě než zárodku začne bít srdce. Pokud je kraniosakrální rytmus narušen, má to vliv nejen na pohybový aparát, ale také na funkce orgánů, žláz z vnitřní sekrecí, na naše myšlení a psychiku. Při terapii je cílem rytmus postupně vyladit, zharmonizovat, díky tomu se pak tělo může začít zbavovat blokád uložených v kostech, kloubech, svalech a orgánech. Terapie využívá poznatků, že jednotlivé orgány a části těla jsou propojeny z energetickými centry, mentální i duševní rovinou, uvolňuje vzájemné napětí a napomáhá tak ke zlepšení fyzického i psychického stavu člověka.

Kdy terapie pomáhá?

Kraniosakrální terapie cestou hluboké relaxace se využívá u dětí i dospělých při nejrůznějších obtížích:

 • bolesti hlavy, migrény, závratě
 • bolesti pohybového aparátu: bolesti páteře,  skolióza, stenóza, výhřez plotének
 • disfunkce končetin
 • tinitus – pískání v uších
 • alergie, chronická rýma, záněty uší, astma
 • premenstruační syndrom
 • strach z porodu, zpracování poporodního traumatu
 • nemoci nervového původu
 • psychosomatických obtížích
 • psychická i fyzická únava, stres, deprese
 • poruchy koncentrace, poruchy učení, hyperaktivita
 • stavy po psychických a fyzických traumatech (např. po operacích)
 • a dalších obtížích…

Jak terapie Probíhá?

Terapie je velice příjemná, jistě to pro vás bude krásný zážitek.

Nejprve si s klientem pohovoříme o tom, proč ke mně přichází. Na základě rozhovoru poté vybereme esence určené přímo pro klienta. Tyto esence svou vůní a působením jemné energie přispívají k prohloubení účinků terapie.

Klient je oblečený, leží na zádech. Nejprve se naladím na klienta, na jeho kraniosakrální rytmus. Poté pomocí jemných doteků, velmi jemných palpací a manipulací působím na jednotlivé části těla – nohy, pánev, břicho, hrudník, hlavu. Doteky jsou lehké, nebolestivé, nejedná se o masáž. Při jemných dotecích se tělo začíná uvolňovat, dochází ke zklidnění a mozek se přepne do tzv. hladiny Alfa nebo Théta, klient může i usnout. Klient může zažívat různé pocity, velmi často jsou to pocity úlevy, pohody a blaha. Při terapii s klientem nehovořím, protože by si tak nemohl naplno prožít hluboké uvolnění. Terapie trvá cca 60-90 minut, je velmi příjemná také díky hudbě a vůni, kterou při terapii používám. Po skončení leží klient pár minut na lůžku, má dostatečný prostor k tomu, aby se probudil.

Při opakovaných terapiích postupně uvolňujeme napětí v těle klienta, pracujeme tak s psychickými i fyzickými obtížemi, bolestmi, akutními i chronickými onemocněními. Společně s klientem se snažíme navodit stav psychické i fyzické pohody..

Proč na terapii přijít?

Je mnoho důvodů, proč kraniosakrální terapii cestou hluboké relaxace vyzkoušet:

 • jedná se o nebolestivou techniku, terapie je velice jemná a příjemná
 • narozdíl od masáží klient zůstává oblečený
 • ulevuje od celé řady psychických i fyzických obtíží
 • může se využít jak u dospělých, tak u dětí
 • zklidňuje, ulevuje a  osvěžuje tělo i mysl
 • při terapii příjemně zrelaxujete a  odpočinete si od starostí všedního dne

Pracuji s každým klientem individuálně, propojuji terapii i s dalšími metodami jako je aromaterapie, bylinky, tkáňové soli, kineziologie. Snažím se, aby si každý člověk užil příjemnou terapii a dělá mi velkou radost, když se nám společně daří postupně pracovat na klientových problémech. Někdy je to běh na dlouhou trať, ale věřte, že každý krok se počítá.