Dočista do čista aneb jak uklízím, když nevidím?

Protože je teď jaro a všichni a všechno je zasypané pylem, rozhodla jsem se napsat něco o tom, že i když nevidíme, můžeme mít doma pěkně uklizeno. Když jsem ještě neměla děti, potrpěla jsem si na to, aby bylo doma perfektně čisto. Postupem času jsem pochopila, že jsou pro mne mnohem důležitější věci než mít vypulírovaný byt Důležité je především to, abychom měli uklizeno ve svých srdcích, myšlenkách a pocitech a abychom se cítili dobře. Ale i tak mám ráda, když je tam, kde žiju, čisto a voňavo.

Protože nevidím, musím vše, kontrolovat hmatem. Ať už je to špinavá podlaha, stůl, neumytá vana nebo prach na nábytku. Možná se budete divit, ale tohle všechno se dá celkem bez problémů poznat. Schválně si zkuste třeba v koupelně zavřít oči a dotknout se umyvadla nebo vany, která není zrovna dokonale čistá. Zkuste to i na podlaze nebo například na zaprášené poličce. Když je povrch, na který sáhnete hladký, je možné ucítit každé zrnko prachu, každou šmouhu. Prach a špína jdou dobře rozeznat na plovoucí podlaze, hladkém dřevu, sanitární keramice, ale například na matných dlaždicích je to těžší. A jak tedy uklízím? Hlavní je pro mě systematický postup, nemůžu uklízet hala bala bez rozmyslu. Když vysávám, v hlavě si pomyslně místnost rozdělím na vodorovné pásy široké asi metr. Začnu na jednom konci místnosti a celý pás z jedné strany na druhou – místo vedle místa – vyluxuji. Jakmile mám celý pás hotový, udělám několik kroků vpřed a vysaju další vodorovný pás, takhle postupně uklidím celou místnost. Protože vysávám opravdu kousíček po kousíčku, může se stát, že některé místo přejedu víckrát, vysávání tak trvá o něco déle – řekla bych tak o polovinu času než místnost běžně vysávají vidící. Při vytírání podlahy nerada používám mop, radši zakleknu a poctivě vytírám hadrem, protože mám tak přesnou kontrolu, jestli jsem vytřela všechny nečistoty. Zase začínám u kraje a pěkně pomalu postupuji místo vedle místa po celé místnosti.

Systematičnost je zapotřebí i u utírání stolu , prachu, kuchyňské linky, atd. Protože potřebuji mít jistotu, jestli je vše dobře umyté, u úklidu nikdy nepoužívám rukavice, protože přes rukavice se hmatem věci těžko poznávají, musím také rukou kontrolovat, zda je vše opravdu čisté a hladké.

Možná by vás i zajímalo, zda a jak uklízím toaletu? Není to zrovna moje nejmilovanější činnost, ale je to nutnost, a tak mi nezbyde než při pravidelném mytí koupelny a toalety po poctivém vyčištění záchoda štětkou a čistícím prostředkem zkontrolovat i ručně, zda je záchod čistý. Někomu to může připadat nechutné, ale jiná možnost prostě není nebo alespoň já jsem nic lepšího zatím nevymyslela. Ale je pravda, že toto si troufnu jen u toalety doma, někde jinde bych si něco takového určitě moc rozmyslela. 🙂 Důkladná hygiena po takovéto prima činnosti je samozřejmě nutností. 🙂

A co mě nebaví a vlastně ani moc nejde? Je to mytí oken a veškerých skleněných povrchů. Umýt okna ještě není takový problém, to si ještě můžu rukou zkontrolovat, zda je sklo umyté od nečistot, jenže leštění, to je moje noční můra. Protože vyleštit okno tak, aby na něm nebyly šmouhy, to opravdu neumím. A tak, když se rozhodnu pustit se do mytí oken, musím si zavolat vidící posilu, většinou já meju a vidící leští, aby okna byla beze šmouh.

 

Nakonec přidám i recept na univerzální čistič, kterým můžete mít nejen toaletu, ale také sanitární keramiku nebo i skleněné plochy, jen pozor na použití na dřevo, to bych určitě nedoporučovala:

200 ml vodky

200 ml vody

100 ml octa

15-20 kapek vašeho oblíbeného éterického oleje – doporučuji třeba borovici nebo citron.

Vše smíchejte, protřepejte, nalijte do rozprašovače a pak se už můžete pustit do úklidu.

 

Pokud vás můj článek zaujal, budu ráda, když se připojíte na facebookový profil této stránky.

A jestli si chcete prožít míchání osobní vůně na míru nebo kraniosakrální terapii cestou hluboké relaxace, kterým se věnuji, neváhejte mě kontaktovat.